Fiatalok a diszkrimináció ellen - Ifjúsági Pályázat

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság egyik legsikeresebb, fiatalokat megszólító ifjúsági akciójában képzőművészeti és irodalmi alkotásokban mutatták be általános és középiskolás tanulók a diszkriminációval kapcsolatos tapasztalataikat és a hátrányos megkülönböztetésről alkotott véleményüket. Számtalan szülőtől és pedagógustól érkező információ erősítette meg, hogy a korosztályi oktatás informális rendszerében a témakör beemelése fontos eszköznek bizonyult a gyermekek tudatossá válásában és a diszkrimináció megelőzésében. A fiatalok maradandó élményeket szereztek önmagukról, egymásról, toleranciáról, a különbözőség értékeiről az alkotás folyamatában.

A színvonalas képzőművészeti alkotások inspirálták a hatóság Élőben a játszótérről című országos vándorkiállítását, amellyel a hátrányos megkülönböztetés témaköréről további kisközösségi diskurzusokat inspirált. A kiállításokon több mint 80 alkalommal, többször nemzetközi fesztiválokon (Sziget Fesztivál –  Vidor Fesztivál – Campus Fesztivál, Romani Design divatbemutató) tekinthette meg a lakosság a 8-18 éves fiatalok alkotásain a diszkriminációs folyamatok megjelenési formáit, hatásait.

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság a képzőművészeti alkotásokat több alkalommal használta kreatív arculatain, kommunikációs- és médiakampányaiban, többek között 400, országszerte kiállított figyelemfelhívó óriásplakáton és különféle hirdetési felületeken. A képzőművészeti alkotások a hatóság honlapján az Egyenlőség gyerekszemmel című képzőművészeti albumban, a novellák a Hangoskönyvben és a mobil alkalmazás letöltésével folyamatosan elérhetőek. 

Novella

1-3. helyezés

1. helyezett: Leitner Veronika Részletek a naplómból (Berzsenyi Dániel Gimnázium, Celldömölk)
2. helyezett: Magyar Noémi Engem érdekel (Eötvös József Gimnázium, Tiszaújváros)
3. helyezett: Csapó Krisztina Színes álmok egy fehér vászonról (Damjanich János Gimnázium, Nagykáta)
3. helyezett: Szűcs Tamás Kegyetlen játszótér (Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium)

4-10. helyezés

Farkas Ádám: Anna (Mindszenty József Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium, Zalaegerszeg)
Horváth Klaudia: Mosoly (Eventus Üzleti, Művészeti Középiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény és Kollégium, Eger)
Jabronka Richárd: (Más)világi élet (Petőfi Sándor Gimnázium, Pápa)
Kecskés Boglárka: Majd holnap (Adu Rahn Vállalkozói Szakközép- és Szakiskola és Két Tannyelvű Szakközépiskola és Gimnázium, Budapest)
Markó Gergely: Az üldözött (Mindszenty József Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium, Zalaegerszeg)
Preszner Sándor: Fekete habok (Tömörkény István Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola, Szeged)
Puskás Kinga: Füles (Medgyessy Ferenc Gimnázium, Debrecen)

 

Díjazottak

díjazottak

Eredmények

Képzőművészet 8-10 év

Helyezés Tanuló neve Felkészítő tanár Intézmény
1. Belteki Natália Dékányné Varga Krisztina Nagy Imre Általános Iskola , 1214 Bp., Simon Bolivár sétány 4-8.
1. Fehér Andrea Rab Beatrix Fiumei Úti Általános Iskola, 5000 Szolnok Fiumei út 5.
2. Kóti Dorina N. Bere Anna Mária Karácsony Sándor ÁMK Általános Iskolája, 4177 Földes, Karácsony Sándor tér 6.
3. Kis Panna Dékányné Varga Krisztina Nagy Imre Általános Iskola, 1214 Budapest, Simon Bolivar sétány 4-8.
Különdíj Jónás Sándor Pajtásné Hatvany Éva Jókai Mór Általános Iskola, 4751 Kocsord
Elismerés Affiah Udeme Gidwin Auer Miklósné Olcsai-Kiss Zoltán Általános Iskola, 9900 Körmend, Thököly utca 31.
Elismerés Szvetnyik Péter Dékányné Varga Krisztina Nagy Imre Általános Iskola, 1214 Budapest, Simon Bolivar sétány 4-8.
Elismerés Porst Benedek    
  Munkácsi Enikő Rab Beatrix Fiumei Úti Általános Iskola, 5000 Szolnok, Fiumei út 5.
  Kovács Dóra N. Bere Anna Mária Karácsony Sándor ÁMK Általános Iskolája, 4177 Földes, Karácsony Sándor tér 6.
  Vajda Márk Hodosi Ibolya Körzeti Általános Iskola, 7472 Szentbalázs, Fő u. 33.
  Asperján Benjámin Hodosi Ibolya Körzeti Általános Iskola, 7472 Szentbalázs, Fő u. 33.

 

Képzőművészet 11-14 év

Helyezés Tanuló neve Felkészítő tanár Intézmény
1. Bozsóki Márk Kun Attiláné Szentendrei Református Gimnázium, 2000 Szentendre, Áprily tér 5.
2. Zsámboki Laura Csúzdi Szabó Erika Tóth László Általános Iskola, 6000 Kecskemét, Czollner tér 1.
3. Karacs Krisztina N. Bere Anna Mária Karácsony Sándor ÁMK Általános Iskolája, 4177 Földes, Karácsony Sándor tér 6
Különdíj Tóth Krisztofer Józanné Leskó Gabriella Dalmady Győző Óvoda, Általános Iskola és Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény 2750 Nagykőrös, Kalocsa Balázs út 3.
  Shytylya Dájána Vad Józsefné Testnevelés Tagozatos Általános Iskola, 1043 Budapest, Munkásotthon utca 3.
  Farkas Fanni Németh Attila Péterfy Sándor Evangélikus Oktatási Központ, 9025 Győr, Péterfy Sándor u. 2.
  Nádas Kitti Csúzdi Szabó Erika Tóth László Általános Iskola, 6000 Kecskemét, Czollner tér 1.
  Albert Fanni Vitárius Nikoletta Laborcz Ferenc Általános Iskola, 1173 Budapest, Ferihegyi út 115.
  Libor Ádám Csúzdi Szabó Erika Tóth László Általános Iskola, 6000 Kecskemét, Czollner tér 1.
  Józsa Adrienn Beatrix Lapu Márta

Bajza Lenke Általános Iskola, 2116 Zsámbok, Bajza Lenke tér 17.

 

Novella 8-14 év

Helyezés Tanuló neve Felkészítő tanár Intézmény
1. Leitner Veronika Gulyásné Vass Veronika Berzsenyi Dániel Gimnázium,9500 Celldömölk, Nagy Sándor tér 13.
2. Magyar Noémi Veres Erzsébet Emőke Eötvös József Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégium 3580 Tiszaújváros, Munkácsy Mihály u. 13.
3. Szücs Tamás Mezei Péter Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium 1015 Budapest, Szabó Ilonka u. 2-4
3. Csapó Krisztina Horváthné Szolovjov Zsuzsa Damjanich János Gimnázium és Szakközépiskola, 2760 Nagykáta, Dózsa György út 26/A
Elismerés Jabronka Richárd   Petőfi Sándor Gimnázium, 8500 Pápa, Várkert út 6.
  Farkas Ádám Bangó Szilvia Mindszenty József Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium, 8900 Zalaegerszeg, Zárda u. 21-25.
  Preszner Sándor Benkő Imola Tömörkény István Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola, Szeged
  Puskás Kinga Horváthné Budaházy Éva Medgyessy Ferenc Gimnázium, Debrecen, Holló László sétány 6.
  Kecskés Boglárka Kuruczné Domaházi Margit Adu Rahn Vállalkozói Szakközép- és Szakiskola és Két Tanítási Nyelvű Szakközépiskola és Gimnázium, 1211 Budapest, Táncsics Mihály u. 78.
  Horváth Klaudia Sulyok Kinga Eventus Üzleti, Művészeti Középiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény és Kollégium, 3300 Eger, Cifrakapu tér 24.
  Markó Gergely Bangó Szilvia Mindszenty József Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium, 8900 Zalaegerszeg, Zárda u. 21-25.

 

Támogatók

Támogató szervezet neve Támogatás Db Érték
Balatontourist Zrt. Siófoki családi hosszúhétvége 5 fő részére (80.000 Ft/család) 5 400 000 Ft
Magyar Suzuki Zrt. Vásárlási utalvány (40.000 forint/fő) 5 200 000 Ft
SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft. Vásárlási utalvány (20.000 forint/fő) 4 80 000 Ft
Pécsi Direkt Kft. (Alexandra Bolthálózat) Könyvek (1500-2000 forint/darab) 9 18 192 Ft
Fusion Befektetési Rt. (Burger King) Menüutalvány (1500 forint/fő) 30 45 000 Ft
Adomány név nélkül HP Photosmart 335 típusú fotónyomtató 10 150 000 Ft
Adomány név nélkül HP színes és fotónyomtató 2 25 000 Ft
Adomány név nélkül Canon színes és fotónyomtató 1 20 000 Ft
Adomány név nélkül Az elit alakulat (3490 forint/darab) 10 34 900 Ft
Adomány név nélkül Meghívók sokszorosítása (szolgáltatás) 1 5 000 Ft
      978 092 Ft

 

Fehér Andrea - Nyaralás

Egy tehetséges szolnoki kislány álma vált valóra azzal, hogy családjával együtt életében először juthatott el a Balatonhoz. Fehér Andrea, a Fiatalok a diszkrimináció ellen című ifjúsági akció első helyezett kisdiákja támogatóknak köszönhetően három napot töltött 8 tagú családjával Siófokon. Köszönet: 

  • Pártényi Tündének, a Hotel Magistern igazgatónőjének, aki szállás és teljes ellátás mellett vitorlázási lehetőséget is biztosított a családnak az Aranyparton,
  • a Coke Club üzemeltetőinek, akik ingyenes belépést, frissítőket és ebédet biztosítottak a család számára,
  • Lukács Mihálynak, a JNSz Megyei Területi Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnökének, aki megszervezte a család szolnoki szállítását,
  • anonimitást kérő szponzorainknak, akik Fehér Andrea családjának útiköltségét és siófoki közlekedését finanszírozták,
  • Rab Beatrixnak, a szolnoki Fiumei Úti Általános Iskola tanárának felkészítő munkájáért és aktív közreműködéséért a szervezésben,
  • Almási Lászlónak a projekt tevékeny támogatásáért.